Tak vnímá neratovský poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie Antonín Nekvinda. Přes osm let pomáhá místnímu sdružení budovat sociální podnikání. A skoro to vypadá, že na co sáhne, to kvete.
Po sametové revoluci inicioval P. Josefa Suchár na poutním místě v Neratově vznik komunity rodin, která vrátila do tohoto vylidněného prostředí život. Od samotného začátku byl život v Neratově spojený také s péčí o postižené lidi a vytváření pracovních příležitostí pro ně. S ekonomickou krizí se tam ale místním začalo žít velmi těžce. Podporující dárci je opouštěli.
Proto se v roce 2011 se k tomuto projektu připojil Josefův bratranec Antonín Nekvinda. Věnuje se rozvoji podnikatelských aktivit v Neratově. Přesněji řečeno, řeší růst sociálního podnikání, které má za cíl zvyšovat samostatnost aktivit na tomto poutním místě. Antonín k tomu využívá svých zkušeností z pojišťovnictví, kterému se věnuje dodnes.
V prvním rozhovoru se dozvíte o tom, jak v Neratově funguje sociální podnikání, jaký je jeho smysl a do jakých extrémů by mohl mylně upadnout. V druhém pokračování se Antonín zamyslí nad až překvapivě velkým významem neratovského kostela pro veškerou tamní činnost a život místních lidí a jak si budují vlastní PR. Pro třetí rozhovor jsme tentokrát vybrali úryvek z Mt 7,1-6.
Nesuďte, abyste nebyli souzeni. Neboť jakým soudem soudíte, takovým budete souzeni, a jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám. Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve vlastním oku nepozoruješ? Anebo jak to, že říkáš svému bratru: `Dovol, ať ti vyjmu třísku z oka´ - a hle, trám ve tvém vlastním oku! Pokrytče, nejprve vyjmi ze svého oka trám, a pak teprve prohlédneš, abys mohl vyjmout třísku z oka svého bratra.
Sociální podnikání a "neziskovky"
Kostel je náš nejvyšší byznysový produkt
Jsou třísky, které vidět musím
Rozhovor vede Marek Chvátal.
Music by Scott Holmes.