Zelená směrnice ekonomiky společenství ukazuje na význam kvality života, štěstí a vztahů všech lidí v podniku.
Firmy, které se řídí pravidly tohoto hnutí, by měly tvořit především společenství. V takovém podniku jsou tedy důležitá pravidelná setkání. Má se při nich využívat také nástrojů kolektivní spirituality. V rozhovoru si povýme, co by těmito nástroji mělo být.
Zastavíme se ale také u důrazu, který směrnice klade na štěstí. Proč na štěstí? Našimi hosty jsou podnikatel Petr Láska a manažer Jakub Jurásek.
EKONOMIKA SPOLEČENSTVÍ VII.
Music by Scott Holmes.
Celý text zelené směrnice:
Kvalita života, štěstí a vztahy
Jedním ze základních cílů podniku ES je stát se pravým společenstvím. S tímto cílem jsou plánována pravidelná setkání aby potvrdila kvalitu osobních vztahů a aby přispěla k řešení konfliktních situací. Na těchto setkáních se pravidelně praktikují tzv. „nástroje“ kolektivní spirituality, mezi něž patří: pravidelný rozhovor mezi pracovníky a zodpovědnými (alespoň jedenkrát za rok); okamžiky prověrky kolektivu a „bratrské opravy“ mezi všemi členy podniku, kde mají zakusit, že bratrství a rovnost mezi všemi je důležitější, než všechny potřebné funkční a odpovědnostní rozdílnosti ve firmě; okamžiky naslouchání ze strany manažerů eventuálním protestům, nesouhlasům nebo návrhům; okamžiky výměny zkušeností během k tomu vyhrazených setkání. Podnik ES si uvědomuje, že bez uplatňování těchto nástrojů společenství se vztahový život v podniku vyčerpá, což má vliv i na zhoršení ekonomické výkonnosti.
Fyzickému zdraví, sportu a péči o prostředí je připisována zvláštní pozornost, protože společenství zahrnuje také přirozenost a tělesnost.
Za účelem péče o vztahy považuje podnik ES za důležité slavení i formou běžných podnikových aktivit (svátky, narozeniny, pohřby,... ), kdy se posilují vztahy a příslušnost k pracovnímu společenství, což jsou vzácné zdroje především v období krizí.
Poslechněte si také předchozí díly:
Music by Scott Holmes.