Nejnovější články
Mons. Jan Graubner: Otcovským srdcem
Patris corde, tak miloval Ježíše svatý Josef, jehož svátek v tyto dny slavíme. Papež František mu zasvětil celý tento rok. Co ho k tomu vedlo?
Jak pomáháme podnikajícím křesťanům?
Téměř rok nabízíme podnikatelům podporu pro jejich byznys v podobě odborného poradenství. Jak jsou účastníci spokojení a co díky konzultacím dokázali?
Roman Joch: Friedrich Hayek o tom, co bylo cestou k nevolnictví
Je to už přes pětasedmdesát let, co vyšla jedna z nejdůležitějších knih 20. století. Jmenuje se Cesta k nevolnictví a jejím autorem byl rakouský ekonom a britský občan Friedrich August von Hayek (1899-1992).
Josef Čunek SJ: „První“ globální zkušenost
Rok 2020 nás všechny překvapil. Lidstvo, pokud jde o důležité otázky existence, se vždy chápalo globálně. Samozřejmě dnes víme, že jde o to, jak velkou část „glóbu“, zeměkoule znalo a tu část pak vnímalo jako všesvět. Již biblická zpráva o potopě světa je chápána globálně, přestože dnes ji vidíme jako „lokální“ někde v prostoru řek Eufratu a Tigridu.
Výtah Boží
Pán si nás vyvolil, posvětil a nanejvýš zamiloval. A opět nám dává prožít „okamžik zamilovanosti“: ve svých jeslích nám vyznává lásku. Zažíváme, že každá maličkost v Pánově přítomnosti je Veliká. Poslechněme si dva příběhy, ve kterých zase Pán zvítězil.
Tajemství Ježíšova narození pro lidi v byznysu
Před lety jsem pomáhal stavět betlém v jednom studeném vesnickém kostele. Naskládali jsme na sebe staré zašpiněné trámy, naházeli mezi ně seno a do něj vložili jesličky. Nelíbilo se mi to a nechtěl jsem se před nimi modlit. A dneska si říkám, jak blízko jsem byl porozumění tajemství Božího vtělení.
Jednoduché kroky k tomu, jak prožít advent v Boží přítomnosti i přes pracovní shon
Advent je v plném proudu. Pokud jste si dali předsevzetí věnovat více času modlitbě, četbě Písma nebo třeba růženci, možná už někteří z vás stihli narazit na limity, které nastavuje shon spojený s koncem kalendářního roku. Nevěšte hlavy. Přinášíme vám několik velmi jednoduchých kroků, které mohou přinést hojné ovoce ve vašem duchovním, rodinném i pracovním životě.
Roman Joch: Willi Schlamm: co je problémem kapitalismu a socialismu?
Wilhelm „Willi“ Schlamm je u nás relativně neznámý, byť našimi dějinami se mihl. V Americe proslul výrokem: „problémem socialismu je socialismus; problémem kapitalismu jsou kapitalisté.“
Tři argumenty, proč se má váš byznys podobat Božímu životu
Slyšeli jste, že člověk má svou důstojnost díky Bohu. No a já vám říkám, že by se jí mělo přibližovat i vaše podnikání.
"Jen Bůh zná správné řešení," říká sestra Dolores
Rozhovor se sestrou Dolores byl jedním z těch rozhovorů, jemuž předcházely velké porodní bolesti. Ne proto, že by se nám nedařilo najít společný volný termín, místo nebo čas. Nýbrž proto, že sestra Dolores měla dlouho pocit, že vlastně nemá co předat, že nedělá nic výjimečného. Až když jsem odcházela z mateřského domu Školských sester svatého Františka na pražském Břevnově, došlo mi, jak vzácnému člověku jsem byla předchozí dvě hodiny nablízku. Inu, posuďte sami.
Jiří Jemelka: Naučme se žít v nových podmínkách
Nemyslím si, že by měli majitelé zavírat podniky a posílat lidi domů. Je to vir a to je něco, co s námi bude další měsíce a roky. Je to spíš o tom, naučit se žít v nových podmínkách.
O zbožnosti a poctivosti
Jsou před námi dva příběhy: z italského a německého prostředí. V jednom se ukazuje, že nevidíme vždy podstatu věci a ve druhém se dokonce chválí poctivost. První je o rybáři z italského „podpatkového“ poloostrova Salento. Dejme mu označení Úlitbový systém. I toto abstraktní označení poctivý rybář zvládne!
„Bůh si nás vede skrze setkání se správnými lidmi,“ říká podnikatelka Alice Maar
„Tady jsem,“ zvedám ruku zpoza malého kavárenského stolku v pražských Dejvicích a usmívám se na přicházející dámu. Žena ke mně míří a poměrně přísně řekne: „To bylo na mě?!“. Trochu se zarazím, ale proti gustu .. „Dobrý den paní Maar, ano, to jsem já Alžběta z KOMPASu,“ vysvětluji. „Nejsem žádná paní Maar, tak si příště dejte pozor na koho máváte, není to zrovna slušné,“ odkráčí paní a mně se vlastně docela uleví, že jsem se netrefila. O chvíli později totiž přichází drobná, jemná žena s živýma očima a pokojným úsměvem na rtech…
Mons. Jan Graubner: Ekologická konverze
Před pěti lety vydal papež František encykliku Laudato si a udělal z ní program na tento rok. Pokusme se o stručný výtah jeho myšlenek: Povinnosti věřících k přírodě a Stvořiteli tvoří součást jejich víry.
Roman Joch: Michael Novak, kapitalismus a socialismus
„Kapitalismus je nerovnoprávný podíl na bohatství…, socialismus je rovnoprávný podíl na bídě.“ - řekl Winston Churchill a jako ve většině svých výroků, měl pravdu. Kapitalismus vede k úžasné tvorbě bohatství, to je však ve společnosti trhem rozdělováno nerovně. Socialismus usiluje o rovnost, což v praxi vede k rovnosti v chudobě.
„I když to tak někdy nevypadá, čas s tátou děti potřebují,“ tvrdí podnikatel David Zubík
„Mít děti zásadně změnilo můj pohled na to, jaký je k nám Bůh Otec. Vidět jejich nevyzrálost, ale zároveň i to, co někdy vydrží. Vždyť já se vlastně před Bohem chovám úplně stejně,“ uvažuje nahlas Marek Chvátal, projektový manžer sdružení KOMPAS Křesťanský podnikatel. Vzpomíná na předposlední srpnový víkend, kdy se šest odvážných tatínků, co patří ke KOMPASu, vydalo společně se svými (dohromady:)) 14 ratolestmi do Neratova.
Svatý Homobonus – manžel, podnikatel a otec chudých
Prosby o přímluvu svatých provázejí Kristovy následovníky od samých počátků církve. Dokonce již v katakombách, kde se ukrývali první pronásledovaní křesťané, najdeme na některých hrobech rané nápisy s prosbami o modlitby těch, jež své současníky předešli k Bohu.
Může být křesťan dobrý manažer?
„Jsem Ota Pacholík a jsem křesťan, představil jsem se tehdy svým podřízeným v BOSCH,“ vzpomíná manažer.
Podnikatelská plodnost
Pán nás chce po silné vlně „koronáče“ povzbudit. On, jenž je stále činný, ví, jak je důležité dobře podnikat. A přeje si, aby naše podnikání bylo součástí jeho života.
Co jsme se dozvěděli o sobě a o firmách v probíhající koronavorivé krizi?
Čelíme dnes z pohledu ekonomického i společenského bezprecedentní situaci, která prověřuje a bude prověřovat lidské charaktery, podnikatele i firmy. Velmi mě překvapilo, jak různí lidé, které znám, reagovali jinak než bych předpokládal. Ne nadarmo se říká, že strach není dobrý společník.
Charakter člověka se pozná v časech zkoušek a pokušení
V místnosti zbyli poslední čtyři muži. „Tak nasedáme chlapi a jedem,“ řekl nejstarší z nich a nenápadně popoháněl své kolegy směrem k autu, které i s logem firmy Navláčil parkovalo naproti Brněnskému biskupství na Petrově. Do Zlína to sice z Brna neměli daleko, ale většina z nich vstávala kolem půl páté ranní, aby se ještě před seminářem Cesta k charakteru, stihli zastavit v kancelářích a vyřídit věci, jež na ně ten den čekaly.
Mons. Jan Graubner: Nový start
Pandemii máme snad pomalu za sebou. Nečekaně nás zastavila a my jsme si uvědomili, že všechno nemusí být podle našich představ. Izolace nám ukázala, jak potřebujeme dobré vztahy, že zdraví není jistota zaručená lidským právem, že se smrtí musíme počítat a být na ni připraveni, že přítomnost kněze při umírání nemusí být jistá, že je moudré vidět přítomnost z perspektivy věčnosti a svobodně se rozhodnout pro dobrovolnou skromnost, která se umí dělit s druhými a raduje se z jejich štěstí.
Bůh může dát za dva Dny v tichu mnoho věcí do pohybu
„Vím, že kdybych nejel na lednové Dny v tichu, nebyl bych tak dobře připraven řešit komplikované situace, a to nejen pracovní, které v průběhu roku přišly,“ říká Marek Chvátal, projektový manažer sdružení KOMPAS Křesťanský podnikatel a jedním dechem dodává, že za celé dva dny prožité v tichu Pán Bůh dá v životě člověka věci do pohybu.
KOMPAS poskytuje pomoc podnikatelům v krizi
Bojujete ve vaší firmě s dlouhodobými problémy? Dotkla se koronavirová krize vašeho podnikání a nevíte kudy dál? Na nic z toho nemusíte být sami. Sdružení KOMPAS Křesťanský podnikatel přichází s nabídkou manažerských konzultací pro všechny, kteří chtějí férově podnikat a z nějakého důvodu se jim nyní nedaří.
Den chlapů
1. května jsme slavili sv. Josefa Dělníka. Kdo je to svatý Josef? Je to takový známý i neznámý. Stojí totiž jakoby ve stínu své manželky. Kdo by neznal krásu a slávu Panny Marie nanebevzaté, nebo ústřední místo této Matky o Vánocích, v Betlémě.
Cesta k charakteru
Myslím si, že nejen obecně společnost, ale i my jako křesťané jsme si zvykli žít nad poměry. To je něco, co nám dnešní koronavirová krize ukazuje v plné nahotě. Pro nemalou část lidí platilo: nejnovější mobily, exkluzivní dovolená několikrát ročně, a cokoliv jsme si vzpomněli, mohli jsme mít mnohdy hned a bez větších komplikací. Stačilo jediné – zvýšit dluh. A žít na dluh je žít nad poměry.
Vizitkář vás propojí s těmi, které potřebujete
Zatímco se v důsledku koronavirové krize běžný businessový ruch ztišil, sdružení KOMPAS Křesťanský podnikatel nezahálí a spouští novou webovou aplikaci Vizitkář. Registrace do Vizitkáře vám zabere jen několik minut a okamžitě budete mít přístup k desítkám ověřených kontaktů, jež vám usnadní networking.
Žijeme v době otevřeného svatostánku
Apoštol Pavel nevybízel k iluzi, netěšil falešně či nepravdivě, pokud první křesťané byli vystavováni riziku persekuce. Neříkal jim: To brzy pomine. Ale posiloval je v tom, co byla realita. A tu má vždycky ve svých rukou Pán – podobně jako je tomu v naší situaci koronavirové. Pokud Pán dopouští, že přicházíme o jednu rovinu dosavadní harmonie – o takový styl života, podnikání – najednou díky změnám v životě, v odhalování života Pánova, rozvíjíme zase širší skutečnost, plnější rovinu: že patříme našemu Pánu důvěrněji a nanovo.
Naše naděje je v tom, že na žádnou krizi nejsme sami
„Nejsilnější je člověk tehdy, když je na kolenou. A na kolena nás nejčastěji dostane pád,“ sdílí svou zkušenost Jiří Jemelka, který začal po svém obrácení znovu budovat vlastní podnikání v roce 2008, v období ekonomické krize. „Z pomyslné pozice na kolenou se totiž dá obracet už jenom vzhůru. No a my jako křesťané věříme, že je nad námi dobrý Bůh, který se o své děti stará. Neříkám to jen jako zbožnou poučku, je to něco, co jsem si v období podnikatelských i osobních těžkostí prožil“.
Slovo předsedy KOMPASu k aktualní situaci
Koronavirové šílenství aneb Co bude dál?
Mons. Jan Graubner: Čisté svědomí a zdraví
Jeden nemocniční kaplan mi vyprávěl svou zkušenost. Pacient po těžké autohavárii byl po lékařské stránce stabilizován. Měl se uzdravovat, ale stav se nelepšil. Lékaři nedokázali přijít na příčinu. V rozhovoru s kaplanem se pak ukázalo, že havárie se stala při tajné cestě za milenkou. Pacient stále ještě v těžkém stavu si neuměl představit setkání s manželkou. Když se podařilo dojít k přiznání, odpuštění a smíření, zdravotní stav se náhle zlepšil.
Petr Smékal: Podléhat radosti
Údělem terapeuta je nahlížet do trápení druhých lidí. Lidé si do terapeutického prostoru přináší příběhy, který jsou naplněné modifikacemi smutku, strachu a hněvu. Společně pátráme po okamžicích, kdy v příbězích zaznívá smích, radost, láska, pokoj, pohoda, spokojenost, klid a mír. V terapeutickém žargonu tomu říkáme „pátrání po zdrojích“. Pátrání, kdy klientovi bylo lépe.
»Jiný papež«
V březnu to bude sedm let od nastoupení papeže Františka do služby Církvi. Není lehké si udělat skutečný obraz tohoto muže »z druhé strany světa«.
Michal Altrichter: Uskutečnění Božích záměrů v našem životě
Začínáme nový rok a díváme se na výživné zdroje, kam bychom směli upoutat svůj zrak. Především je to žehnající Pánovo Srdce, které nás zve do svého bohatého života. A víme, že Pán je stále podnikavý!
Prosperita je „taková ta vachrlatá věc“…
aneb Hluboký duchovní život přináší prosperitu a prosperita rozmělňuje hluboký duchovní život
Mons. Jan Graubner: Modlitbou proti stresu
Na internetu jsem si zadal heslo „stres“ a při vizuálním hledání jsem našel plakátek nazvaný: Jak stres ovlivňuje naše tělo. Vyčetl jsem tam, že stres je jednička mezi příčinami úmrtí, že americká lékařská asociace označila stres za příčinu více než 60% všech lidských onemocnění.
Petr Smékal: O malých krocích
Vzpomínám si na jednu konzultaci, kde jsme s klientkou pátrali po tom, jak do jejího života navrátit spokojenost a harmonii. Klientka měla na první pohled vše, co můžeme považovat za znaky spokojeného člověka.
Nejenom Anežka
„Dělej, co děláš, nevzdávej se, ale kráčej rychle a lehce, radostně a vesele, píše sv. Klára naší svaté Anežce. Pohleďme na tu „naši“, od 13.11. 1989 svatou.
Deset symptomů anti-leadershipu
Slovo leadership je dnes probíráno takřka na každém rohu. Obsah a význam této manažerské disciplíny je v dnešním moderním managementu firem silně skloňované téma. Třebaže se může zdát, že se jedná o klišé či módní vlnu v oblasti manažerské teorie i praxe, osobně si myslím, že nic nesehrává v řízení a úspěchu firem významnější roli, než dobrý leadership.
Mons. Jan Graubner: Duchovní život a zdraví
Pro úspěšné podnikání potřebuje člověk kromě jiného i zdraví tělesné, duševní i duchovní a můžeme myslet i na zdraví podniku či společnosti. Jak ovlivňuje naše zdraví duchovní život? Můžeme udělat něco pro naše zdraví i duchovní život?
Petr Smékal: Příběh celníka
Ježíš mě oslovil podobně jako Leviho a vyzval k následování. Byl jsem nemocný a Ježíš přišel (nejen) jako lékař. Jsem Mu velmi vděčný, protože nemá problém přicházet znovu a zas. Jsem „dlouhodobě nemocný“, „nemoc“ se mi vrací, respektive do „nemoci“ sám sebe svrhávám.
Vojtěcha Zikešová: Podnikání nás učí modlitbě za druhé a pro druhé
Sestra Vojtěcha iniciovala před osmi lety vznik klášterní kavárny Õde v Olomouci. Sestry Neposkvrněného početí Panny Marie začaly podnikat ze dvou důvodů: aby se uživily prací svých rukou a protože to rozpoznaly jako Boží vůli.
Církev v praxi
To je ora et labora. Církev se modlí a pracuje. Modlitba znamená především úžas nad dary shůry od nebeského Otce; pracovat znamená (pro křesťana) rozvíjet ty dary (v přírodě i v sobě), nad nimiž žasneme.
Když se Bůh neozývá…
Modli se a pracuj. Tento imperativ svatého Benedikta mě provází po celou dobu, co podnikám. Přiznám se ale, že ne vždy mám tak úplně jasno v tom, kdy že se to zrovna mám modlit a kdy pracovat.
Petr Smékal: A za koho mě pokládáte vy?
Z mého pohledu, pohledu kouče, supervizora a rodinného poradce, krásný typ otevřené otázky zaměřené na řešení v duchu filosofie S. R.Coveyho 7 návyků (pátý návyk: Nejdříve se snažte pochopit, až potom být pochopeni).
Michal Altrichter: Osvědčená spiritualita Pánovy přítomnosti
Papež Jan Pavel II. zdůrazňoval, že Pán nikdy nehovoří proti podnikání, ale o upřednostněném spočívání v jeho Srdci – z čehož křesťanské podnikání vychází. Spočineme-li v Pánu, samotné podnikání žijeme v jeho přítomnosti a usměrňujeme ho podle toho, kým jsme před Pánem. Nemáme třeba velké oči, chceme-li z malé rodinné špeluňky, obrazně řečeno, zřídit akciovou společnost?
Michal Altrichter: Dbáme-li o podnikání, je to zápas o Boží čest
Tajemství bohatého Kristova lidství je v každém z nás. Každý den nám Kristus říká: Dnešní den jsem stvořil pro tebe! Pána bolí srdce z našich hlučných projevů, kterými vyjadřujeme svoji zbožnost.